Prano Griušio paroda ,,Miestas savyje”

Galerija „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas)

Nuo balandžio 1 d. galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) veikia žinomo tapytojo Prano Griušio personalinė paroda „Miestas savyje“. Autorius parodoje pristatys kūrinius analizuojančius Kauno miestą kuriame leidžia jau beveik 40 metų. Parodos kuratorė Jurgita Rimkutė-Vainiuvienė.

„Tapybos projekto atspirties taškas yra dviejų filosofų – klasikų E. Kanto ir A. Šopenhauerio teiginiai apie „daikto savyje“ ir valios, kaip aklos jėgos, veikiančios šioje tikrovėje, vaizdinius. Minėtos apibrėžtys ir teiginiai, manau, tinka siekiant apibūdinti miesto sąvoką. Net ne sąvoką, o miestą kaip gyvą, nuolatos besikeičiantį žmogiškosios veiklos darinį. Vietoje šiandienos vartotojiškos visuomenės šūkio „čia ir dabar“ naudojamas Šopenhaueriškas „čia ir dabar“ pasaulio regėjimo, suvokimo ir vaizdavimo metodas, kada „lemiamo momento akimirkos“ dėka perteikiama unikali ir nesumeluota informacija bei vaizdiniai apie miestą kaip tokį savyje. Miesto vaizdiniai, netikėti ir paradoksalūs jo vaizdų santykiai, netikėtos miesto gyventojų situacijos ir būsenos tampa tapybos projekto turiniu. Šiuo atveju siūloma apie trisdešimt keistokų miesto būsenų ir realių vaizdų pastebėjimų, perkeltų ant drobės. Tai ir keliantys įvairias asociacijas paradoksalūs miesto peizažai ir vaizdai, įprastų miesto simbolių metamorfozės, tarpukario kultūrinio palikimo ir šiandienos ženklų sintezė, praplečianti šalia esančio pasaulio suvokimą ir interpretacijas. Kadangi miestas turtingas netikėtomis keistokomis būsenomis ir subtiliais magiškojo realizmo vaizdais, kiekvienas pastebėjimas, manyčiau, yra savitas, unikalus, sunkiai pakartojamas, kalbantis apie  miesto  esybes ir vaizdinius, regimus miesto kasdienybėje ir neatsiejamus nuo miesto savasties, miesto savyje būsenos. Šitoks santykis su miesto realybe leidžia pristatyti plačią ir netikėtą miesto įvairovę tiek motyvų, tiek meninių sprendimų prasme.“

– Pranas Griušys

Pranas Griušys (g. 1955 m.) – tapytojas, šiuo metu gyvena ir kuria Kaune. 1982 m. baigė tapybos specialybę Valstybiniame dailės institute Vilniuje (dabar Vilniaus dailės akademija). Nuo 1982 m. dirba VDA, Kauno dailės fakultete, šiuo metu yra tapybos katedros profesorius. Nuo 1988 m. yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Nuo 1982 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Autoriaus darbų turi įsigijęs Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Lietuvos dailės muziejus, Tretjakovo galerija, privatūs asmenys Lietuvoje ir užsienyje.

 

Paroda galerijoje „Meno parkas“ Kaune veiks iki balandžio 25 d.

Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

Skip to content