Česlovo Lukensko kūrinių paroda „Deguliai (Cremates). III. 2017–2021

Utenos kraštotyros muziejus tęsia profesionaliojo meno kūrėjų pristatymą Laisvės kovų muziejuje, įsikūrusiame buvusios siaurojo geležinkelio stoties pastate Stoties g. 39, Utenoje, ir vėlyvą rudenį pasitinka kartu su Česlovo Lukensko  kūriniu ,,Krematai / Deguliai. III (2017–2021)“.

Kūriniai  ,,Krematai / Deguliai“ – tai meno objektai, padaryti iš ąžuolo masyvo medienos, išpjaustyti įvairių dydžių kryžiai, žvaigždės, apdeginti ir įmontuoti į dėžutes su stikliniais gaubtais. Visi šie kūriniai eksponuojami kaip vientisa instaliacija. Anksčiau aplankę tarptautines parodas Karlsruhe, Berlyne, Diuseldorfe (Vokietija) ir Londone (Didžioji Britanija), kur buvo demonstruojami Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerijos „Meno parkas“ kuruotose parodose bei eksponuoti retrospektyvinėje visą Č. Lukensko kūrybinį laikotarpį žyminčioje parodoje „Kliedesių terminalas“ Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijoje Kaune 2019 metais, dabar 45 deguliai  atvyko į Uteną.

Menininkas tarpdisciplinininkas, Lietuvos dailininkų sąjungos narys, Vilniaus dailės akademijos docentas Česlovas Lukenskas – nepailstantis novatorius ir eksperimentatorius, todėl  muziejaus padalinio erdvėse eksponuojamiems kūriniams leido sumaniai prisitaikyti prie specifinės, ne itin palankios meno demonstravimui erdvės. Čia gal galima būtų sakyti, kad kartu su autoriumi atradome tam tikrą dermę, kaip parodyti jautrius, subtilius, jaudinančius ir kviečiančius mąstyti kūrinius tikroviškoje ir jokia butaforija nepagrąžintoje aplinkoje.

Kaip sako autorius, ekspozicijoje demonstruojami esminiai simboliai / ikonos / ženklai, paliečiantys ypač traumines paskutinių amžių žmonių patirtis. „Ženklai telkia naikinti kitų ženklų atstovus ir jų tapatybes. Nesunaikinti / nesudeginti iki galo, neužmiršti visiškai ir ne visiškai prisimenami, dėl tam tikrų mitologemų, išsižadėdami aukščiausių žmoniškumo vertybių, aukos ir budeliai, amžinybės ir laikinumo dulkės, atsiduria egzistencijos prasmės klausimo akivaizdoje be atsakymų. Vienintelis atsakymas yra atgaila“, – taip teigia menininkas Česlovas Lukenskas apie Utenos Laisvės kovų muziejuje pristatomą ekspoziciją.

Žiūrovui siūloma / leidžiama pro praviras duris (arba – per stiklą, kartais – net per dvigubą, nes ir atskiri kūriniai ir jų bendra erdvė yra / gali būti už stiklo) iš labai arti pažvelgti į simbolinę medžio figūrą, kančios, vilties, tikėjimo simbolį, skirtingais laikotarpiais savyje talpinusį skirtingus krūvius, prasmes, turinį, negailestingai, bet ne iki galo, transformuotą ugnies stichijos, kuri kūrybos procese buvo valdoma menininko valios.

Išgyvenimus ir įspūdžius patirsime kiekvienas individualius. Tačiau verta prisiminti ir autoriaus sufleruojamą mintį: „Vienintelis atsakymas yra atgaila“. Ir tuomet dar giliau pajusime keturiomis kalbomis prie ekspozicijos mus pasitinkančią epitafiją:

„Viešpatie, pasigailėk mūsų / Lord, have mercy on us“

 Plačiau apie parodą ir jos autorių skaitykite priede.

 

Utenos krašto muziejaus informacija

 

Utenos kraštotyros muziejaus padalinyje Laisvės kovų muziejuje, Stoties g. 39, Utena

Iki 2022  m. sausio 15 d. muziejaus darbo valandomis  (II–V nuo 13 iki 17 val., VI nuo 9 iki 13 val.

Dėl ekspozicijos lankymo kitu metu kreiptis tel.  +370  670 79 217

 

 

Skip to content