Putvinskio g. 42, Kaunas
Interjero instaliacija „Kregždžių lizdas“
Menininkas – Gediminas Šibonis
Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyrius drauge su „Kauno – Europos kultūros sostinės 2022“ programa „Modernizmas ateičiai“ pristato projektą „100 Kauno atvaizdų“.
Kauno gyventojų ir svečių laukia įvietintų meno kūrinių ir kuruojamų parodų ciklas įvairiose tarpukarį menančiose erdvėse Kaune ir Kauno rajone. Menininkai, atlikę istorinį-kultūrinį tyrimą, instaliavo po vieną kūrinį, dedikuotą konkrečiai istorinei Kauno asmenybei, pastatui, butui ar viešajai erdvei. Tai miesto istorijos, išgirstos, pamatytos ir papasakotos per asmenines interpretacijas.
Šiuo projektu siekiama atgaivinti gyvo bendravimo tradicijas, skatinti atvirą kūrybinių dirbtuvių, autentiško interjero bei eksterjero prieinamumą, lankymą ir diskusijas. Miestiečiai ir miesto svečiai bus pakviesti į pristatymus menininkų dirbtuvėse, vieno kūrinio parodas viešosiose ir privačiose miesto bei rajono erdvėse. Planuojamos viešos ekskursijos po pasirinktus „100 Kauno atvaizdų“ objektus.
Menininkas Gediminas Šibonis savo namuose Putvinskio g. 42, Kaune, sukūrė interjero instaliaciją „Kregždžių lizdas“. Tai mūsų kultūros sostinės pradžios simbolis.
Erdvaus kambario kampe nulipdytas tikrų tikriausias milžiniškas kregždžių lizdas. Kaip pasakoja Gediminas, tarpukariu (1921–1931) šiame kambaryje buvo Jono Vileišio, Kauno miesto burmistro, darbo kambarys. Būtent šiame kambaryje J. Vileišiui dirbant ir stebint miestą iš didžiojo balkono kilo genealių minčių, padėjusių Kaunui tapti nuostabia tikrąja tuometinės Lietuvos kultūros sostine. Suklestėjo architektūra, teatrai, išaugo menininkų karta, vis dar garsinanti Kauno vardą pasaulyje.
Pati idėja ta, kad iš kregždžių lizdo Vileišio darbo kabinete išskrenda kultūrinės kregždės. „Aš pats esu keramikas, molis – viena mano mylimiausių kūrybinių medžiagų. Esu molio vergas, – juokiasi Gediminas. – Man malonu daryti tokius objektus, instaliacijas, kuriose svarbiausia idėja, mintis, kurią galima išsakyti konkrečiu kūriniu. Tada jaučiu malonumą. Išgėręs puodelį rytinės kavos, lipu kopėčiomis ir mažais gabalėliais kaip tikras kregždinas lipdau Kauno kultūros lizdą. Per pirmąjį pusdienį atsirado apie 10 cm. Tai buvo tikrai maloni akimirka. Labai noriu, kad ta kultūra iš Vileišio kabineto tiesiai per balkoną išskristų į Kauno miestą, o galbūt atskristų iš miesto ir įsikurtų naujame lizde. Pati mintis – pirmoji kregždė – tai, kas vyksta pirmą kartą. O ir pats renginys, „Europos kultūros sostinė 2022“, irgi pirmą kartą Kaune. Džiaugiuosi, kad savo minimaliu darbu prisidėjau prie šio projekto.“
Menininko G. Šibonio pagrindinė kūrybos koncepcija – prarasto ir būsimo laiko paieškos. Formų paprastumas archaikos kontekste, dideli formatai, subtilūs faktūrų labirintai, rankų prisilietimo žymės, linijos ir ženklai. G. Šibonio darbų yra įsigijęs M. K. Čiurlionio muziejus, Upsalos kultūros skyrius, meno kolekcininkai madame Bizott, Alanas Marshalikas, Analize Rewer. 1996 m. menininkas laimėjo premiją Paryžiaus parodoje „Salon de L’Academie des peintures des L’Europe centrale“.