KAUNAS kultūros sostinė 2022 projektas 100 Kauno atvaizdų / ARTŪRAS ŽILINSKAS – „CHAMELEONAS” VDU BOTANIKOS SODAS, KAUNAS

Lauko instaliacija
Menininkas- Artūras Žilinskas
Vieta- VDU Botanikos sodas, Kaunas

Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyrius, drauge su „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022-Modernizmas ateičiai“ pristato projektą „100 Kauno atvaizdų“. Kauno gyventojų ir svečių laukia įvietintų meno kūrinių ir kuruojamų parodų ciklas įvairiose tarpukarį menančiose erdvėse Kaune ir Kauno rajone. Meninkai, atlikę istorinį-kultūrinį tyrimą instaliavo po vieną kūrinį, dedikuotą konkrečiai istorinei Kauno asmenybei, pastatui, butui ar viešai erdvei. Tai miesto istorijos išgirstos, pamatytos ir papasakotos per asmenines interpretacijas.
Šiuo projektu siekiama atgaivinti gyvo bendravimo tradicijas, skatinti atvirą kūrybinių dirbtuvių, autentiškų interjerų bei eksterjerų prieinamumą, lankymą ir diskusijas. Miestiečiai ir miesto svečiai bus pakviesti į pristatymus menininkų dirbtuvėse, vieno kūrinio parodas viešose ir privačiose miesto bei rajono erdvėse. Planuojamos viešos ekskursijos po pasirinktus „100 Kauno
atvaizdų“ objektus.

„Chameleonas – naujas „gyventojas“ VDU botanikos sode, kuris yra įtrauktas į Modernizmo ateičiai projektą bei kultūros paveldą Kaune. Skulptūrinė kompozicija įneša šmaikštumo ir lengvai įsilieja į gamtą. Tarsi, natūralioje chameleono aplinkoje – tarp daugelio žalių ir žydinčių augalų, kuria jaukų emocinį ryšį tarp sodo lankytojų ir paties Botanikos sodo. Mane jau labai seniai žavi chameleonų išskirtinumas iš kitų gyvūnų – tai gebėjimas akimirksniu prisitaikyti prie esamos aplinkos, kas leidžia šiam įstabiam ropliui labai sėkmingai ir be didesnių pastangų susimedžioti grobį bei likti nepastebėtam plėšrūnų. Toks mimikrijos įvaldymas gali būti labai naudingas ne tik gyvūnui, bet ir žmogui ar bendruomenei, bandant išgyventi neramius laikus ar siekiant savo tikslų.

Be abejo, pirmiausiai į akis krenta išskirtinė chameleono išvaizda: nei varlė, nei driežas, nei gyvatė. Kažkas tarp jų visų. Savo plastika ir anatomija jis man labai įdomus, todėl skulptūrine plastine prasme yra intriguojantis objektas.

Skulptūroje vaizduoju chameleoną ir jo grobį – vabzdį, kurie yra labai arti, bet vienas kito nemato. Ar pavyks vabzdžiui išnešti sveiką kailį, o gal chameleonas prisikimš juo pilvą? Tegu lieka šis klausimas skulptūroje taip ir neatsakytas. Skulptūriniui objektui parinktos medžiagos yra tvarios, atsparios atmosferos poveikiui: akmuo, bronza.“ Pasakoja autorius Artūras Žilinskas.

Darbų kolekcija

Skip to content