Žemaitės g. 8, Kaunas
Menininkė Kristina Ancutaitė –
Grafiti, ant daugiabučio namo sienos – „ŽEMAITĖ”
Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyrius, drauge su „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022-Modernizmas ateičiai“ pristato projektą „100 Kauno atvaizdų“.
Kauno gyventojų ir svečių laukia įvietintų meno kūrinių ir kuruojamų parodų ciklas įvairiose tarpukarį menančiose erdvėse Kaune ir Kauno rajone. Meninkai, atlikę istorinį-kultūrinį tyrimą instaliavo po vieną kūrinį, dedikuotą konkrečiai istorinei Kauno asmenybei, pastatui, butui ar viešai erdvei. Tai miesto istorijos išgirstos, pamatytos ir papasakotos per asmenines interpretacijas.
Šiuo projektu siekiama atgaivinti gyvo bendravimo tradicijas, skatinti atvirą kūrybinių dirbtuvių, autentiškų interjerų bei eksterjerų prieinamumą, lankymą ir diskusijas. Miestiečiai ir miesto svečiai bus pakviesti į pristatymus menininkų dirbtuvėse, vieno kūrinio parodas viešose ir privačiose miesto bei rajono erdvėse. Planuojamos viešos ekskursijos po pasirinktus „100 Kauno atvaizdų“ objektus.
Menininkės Kristinos Ancutaitės grafiti „ŽEMAITĖ”, ant daugiabučio namo sienos Žemaitės g. 8, Kaunas
„Tikiu, kad kiekviename kūrinyje slypi gabalėlis Dangaus. Mene ir kūryboje svarbiausia yra tikslas. Jis būtinas, kaip kelias į didesnį pasaulio ir savęs supratimą, jis praturtina mūsų sielas kūrybine aistra.
Kaunas – ne tik mano miestas, jis – mano jausmas apie namus. Sentimentais apipinta, suasmeninta erdvė – Žaliakalnis. Čia laikas sustoja ir ištinka koma užpildyta laiko plyšiuose stebuklingai išgyvenusia miesto dvasia. Tik čia kiekvienas kiemas pasakoja savitą miesto gyvenimo istoriją.
„100 miesto atvaizdų “ galimybė atrasti ir paženklinti vietas, kurios nebyliai lūkuriuoja savo žvaigždžių lietaus. Kaune iš tiesų tebestovi ne vienas tarpukario modernizmo architektūros pastatas, pilnas istorijų ir nutikimų.
Žemaitės gatvė – trumputė arterija tarp Višinskio ir Savanorių gatvių. Tai bendruomenės ramybės oazė, pavadinta garsios rašytojos vardu, Čia gyventojai pabunda ir eina miegoti su mažosios ir didžiosios Prisikėlimo bažnyčios, bazilikos varpų skambesiu. Žemaitės g. 8 – namas, vienas iš trijų skirtingų, tačiau to paties laikmečio modernizmo architektūros pastatų. Visi trys namai turi jaukius, vidinius kiemelius. bendruomenė yra nuoširdi ir jautri istoriniam Kauno paveldui, džiaugiasi ramia ir draugiška kaimynyste.
Žemaitės gatvėje, mūrinis Kauno modernizmo daugiabutis statytas 1934 m. Šiame name negyveno žymūs Lietuvos veikėjai ar garsūs žmonės, tačiau savo namus puoselėjo eiliniai Kauno inteligentai, šviesuomenė.
Kūrinyje akcentuojamos moters rankos „audusios“ popieriuje lietuvišką žodį lyg audinio raštus ir taip įamžinusi mūsų senolių tautosaką bei moterišką mintį. Tai – simbolis, užkoduojantis laikmečio ir istorijos sąvokas. Atėjo laikas kai miestas tampa didele balta drobe. Kokius ženklus paliksime šioje drobėje mes? Ar liksime stebėtojais ar tapsime nebijančiais klysti?
Paprastų žmonių istorijos mažose Kauno gatvelėse. Kur namas glaudžiasi prie namo, o žmogus prie žmogaus.“ Pasakoja autorė Kristina Ancutaitė.