Kazio Borutos namo maketas
(https://modernizmasateiciai.lt/rasytojo-k-borutos-namas/)
Menininkė – Rebeka Bruder
Vieta – Drobės g. 62-308, Kaunas;
Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyrius drauge su „Kaunas Europos kultūos sostinė 2022-Modernizmas ateičiai“ pristato projektą „100 Kauno atvaizdų“.
Kauno gyventojų ir svečių laukia įvietintų meno kūrinių ir kuruojamų parodų ciklas įvairiose tarpukarį menančiose erdvėse Kaune ir Kauno rajone. Meninkai, atlikę istorinį-kultūrinį tyrimą instaliavo po vieną kūrinį, dedikuotą konkrečiai istorinei Kauno asmenybei, pastatui, butui ar viešai erdvei. Tai miesto istorijos išgirstos, pamatytos ir papasakotos per asmenines interpretacijas.
Šiuo projektu siekiama atgaivinti gyvo bendravimo tradicijas, skatinti atvirą kūrybinių dirbtuvių, autentiškų interjerų bei eksterjerų prieinamumą, lankymą ir diskusijas. Miestiečiai ir miesto svečiai bus pakviesti į pristatymus menininkų dirbtuvėse, vieno kūrinio parodas viešose ir privačiose miesto bei rajono erdvėse. Planuojamos viešos ekskursijos po pasirinktus „100 Kauno atvaizdų“ objektus.
Vienas iš projekto objektų menininkės Rebekos Bruder sukurtas Kazio Borutos namo maketas. (https://modernizmasateiciai.lt/rasytojo-k-borutos-namas/)
Kaip pasakoja pati autorė, ant kalno, vietinių vadinamo Čigonkalniu įsitaisiusi stuba, iškart patraukė dėmesį. Auksinių, rudenėjančių lapų fone, tradicinis lietuviškai geltonas namelis, su kiek netradicine įstiklinta terasėle, pats padiktavo idėją, kaip jį atkurti – padarant sumažintą Kazio Borutos namelio versiją. Toliau sekė kiek neįprastas menininkui darbas – ieškoti brėžinių, skaičiuoti ir konvertuoti plotus, aukščius ir pan.
Eksterjerą Rebeka stengėsi atkartoti kiek įmanoma tiksliau. Visas namuko maketas suręstas iš medžio plokščių, įvairių kartonų, medinių profiliuočių ir specialaus, šiam projektui ieškoto balzos medžio. „Man buvo svarbu ne tik jį atkurti, bet ir sudaryti galimybę žiūrovui apsilankyti viduje. Taip gimė slankiojančių sienų ir stogo idėja.“
Namelio interjeras yra sukurtas galimai nutolus nuo tikrojo vaizdo, tačiau kambarių išplanavimą autorė stengėsi išlaikyti nepakitusį nuo turimo brėžinio. Pirmąjame namelio aukšte yra keturi kambariai. Vienas jų, remiantis turima medžiaga, turėtų būti virtuvės vieta. Joje stovi koklinis pečius. Likusieji kambariai – tai valgomasis, svetainė ir vienas svarbiausių – rašytojo darbo kambarys. „Rašytojas Kazys Boruta, gyvendamas būtent šiame, Pajiesyje įsikūrusiame name, parašė garsiausią savo romaną – „Baltaragio malūną“, todėl man buvo svarbu įrengti jam „darbo vietą.“ – apie savo kūrybinius ieškojimus paskoja Rebeka. Panašiai atsirado ir svetainėje stovintis pianinas: kadangi K.Boruta buvo vedęs Jadvygą Čiurlionytę, atrodė, jog namuose turėtų būti skambinama.
Kiti baldai ir smulkūs daiktai, kurti atsižvelgiant į laikmetį. Kiekvienas daiktas, kaip ir namas su visais elementais yra rankų darbo: vieni lipdyti, kiti karpyti, klijuoti, adaptuoti.
Namas ir per langelius matoma jo buitis puikiai atkartoja maištingos dvasinės prigimties kūrėjo, komformisto Kazio Borutos pasaulėžiūrą ir perteikia modernizmo dvasią. Tai įdomus ir netradicinis meno projektas.
Rebeka Bruder – plataus spektro menininkė, tapytoja, instaliacijų autorė. Jos kūryba plati, o pasirinktas medžiagas diktuoja idėja. Autorė darbuose jungia dabarties ir praeities vaizdus, nuo pat mažumės domisi miniatiūromis, jas gamina, bei pasineria į vienokius ar kitokius projektus. Pati autorė teigia, jog kūrybos įkvėpta –„nei valgo, nei miega”, visa galva pasineria į darbą, kurio rezultatas apstulbina ne vieną.
Kazio Borutos namelis lapkričio 19 d. po atidarymo įsikūrė Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, III aukšte. (Kauno rajono viešoji biblioteka: https://www.krsvbiblioteka.lt/lt/).
Namelio pristatyme dalyvavo pati menininkė, LDS Kauno skyriaus atstovai, gausus būrys jaunųjų būsimųjų „Borutaičių“ iš Garliavos Jonučių progimnazijos kartu su mokytoja Birute Jasiukaitiene. Mokytoja bei mokiniai dalinosi istorijomis apie autoriaus pomėgius bei gyvenimo būdo ypatybes. 2022 metų pradžioje Kazio Borutos istorijų namukas svečiavosi Jonučių progimnazijoje ir laukė visų norinčių nors mintimis pasivaikščioti po kūrėjo rašytojo namelį, kuriame dega šviesos, kūrenasi ugnis bei stovi kūrėjo stalas, laukiantis naujos istorijos.
Šiuo metu namelį galima aplankyti meno galerijoje „Drobė”, Kaune (Drobės g. 62-308).